Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Cyklinowanie podłóg a efekt finalny

Budownictwo Data publikacji - 10 grudnia 2020 Autor - Redakcja oliwood.pl
Cyklinowanie podłóg a efekt finalny


Nie od dziś wiadomo, że parkiet z drewna nigdy nie wychodzi z mody. Jedną z przyczyn dlaczego tak się dzieje należy szukać w pięknym oraz naturalnym materiale z którego został wykonany. Duże powodzenie drewniane podłogi zawdzięczają cyklinowaniu. Dzięki niemu każdą niemal podłogę można wielokrotnie odrestaurować, by wyglądała znów pięknie i elegancko.

Przygotowanie pomieszczenia pod renowację drewnianej podłogi

Dzięki metodzie cyklinowania z sukcesem można odnowić każdy rodzaj drewnianej podłogi.
Aby cieszyć się nowym parkietem koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie do tego celu narzędzia, a także dobrze przygotować dane pomieszczenie do cyklinowania. Na ten czas musi ono być puste. W celu sprawnego przeprowadzenia prac renowacyjnych niezastąpiona będzie cykliniarka. Urządzenie to przeznaczone jest do wygładzania nierównych powierzchni parkietu, dzięki czemu można łatwo oraz szybko usunąć starą powłokę z lakieru. Do miejsc trudno dostępnych zdecydowanie przyda się cykliniarka krawędziowa, która to potrafi poradzić sobie z oczyszczeniem miejsc za kaloryferem czy narożnikiem. Aby doskonale wygładzić szlifowaną powierzchnię doskonale przydaje się polerka. Dzięki niej na zawsze można usunąć powstałe w czasie szlifowania niedoskonałości. Po zakończonej pracy trzeba dobrze odkurzyć podłogę, a także naszykować narzędzia potrzebne do dalszych prac takie jak: pędzle czy wałki.

Dowiedz się więcej: Podłoga bambusowa – jakie opinie krążą na jej temat?

Stara powłoka lakiernicza a cyklinowanie podłógi

Zanim przystąpi się do lakierowania parkietu, trzeba go staranne przeszlifować. Ta czynność spowoduje, że zostanie usunięta stara powłoka lakiernicza oraz zdecydowanie wyrówna się powierzchnia podłogi. Przed rozpoczęciem pracy cykliniarką należy nałożyć na nią papier ścierny o odpowiedniej gradacji, a następnie uruchomić maszynę i prowadzić tak, by kierunek szlifowania był ustawiony pod kątem 45 stopni względem drewnianego parkietu. Po zakończeniu szlifowania trzeba poprawić wszelkie nierówności. W tym celu należy zastosować papier o gradacji sześćdziesiąt i powtórzyć szlifowanie. Z kolei ostatnie szlifowanie należy przeprowadzić w odpowiednim kierunku stosując papier o gradacji do 100. Proces ten powinien trwać do momentu aż powierzchnia podłogi będzie czysta oraz równa.

Powstawanie ubytków w procesie cyklinowania podłóg

Po zakończonej pracy związanej z oczyszczaniem z pyłu powierzchni parkietu nadchodzi czas, aby upewnić się czy pomiędzy poszczególnymi klepkami nie doszło do powstania szpar bądź różnych ubytków. Jeżeli dojdzie do ujawnienia tego typu wad po procesie szlifowania warto zastosować odpowiedni preparat, który uszczelni powyższe niedoskonałości. Po wyschnięciu tego preparatu całą powierzchnię drewnianego parkietu należy kolejny raz przeszlifować odpowiednim papierem ściernym oraz wypolerować siatką szlifierską.

Lakierowanie wypolerowanego parkietu

Przed przystąpieniem do lakierowania drewnianej podłogi warto sprawdzić, który preparat zagwarantuje jej skuteczną ochronę drewna.
Do odpowiedniej konserwacji po cyklinowaniu podłogi najlepiej nadaje się lakier bezpodkładowy. Środek ten należy najlepiej rozprowadzić za pomocą wałka z krótkim włosiem. Z kolei w trudno dostępnych miejscach bądź na listwach przyściennych warto nanieść go poprzez użycie pędzla. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru można wykonać szlifowanie międzywarstwowe, odpylić powierzchnię i położyć kolejną warstwę lakieru. Efekt użycia trzeciej warstwy lakieru zdecydowanie kończy cały proces związany z cyklinowaniem drewnianej powierzchni podłogi.
Po dobie od wykonania ostatniego malowania można cieszyć się z wyglądu pięknie odrestaurowanego parkietu i swobodnie go użytkować.

projektowanie wnętrz

Redakcja oliwood.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, aranżacją wnętrz, nieruchomościami, ogrodem oraz lifestylem. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, upraszczając złożone zagadnienia, aby każdy mógł z łatwością wprowadzić je w życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?