Instalacja wodno-kanalizacyjna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia budynków mieszkalnych i usługowych. Wewnętrzna kanalizacja odprowadza ścieki do miejskiej lub gminnej sieci. Przydomowa instalacja działa prawidłowo tylko wtedy, gdy zostanie dobrze zaprojektowana i odpowiednio zamontowana. Zobacz, o czym warto pamiętać podczas budowy kanalizacji wewnętrznej.
Z jakich części składa się kanalizacja wewnętrzna?
Do przydomowego systemu kanalizacyjnego należą:
-
piony kanalizacyjne,
-
przyłącza sanitarno-kanalizacyjne,
-
studzienki rewizyjne,
-
uszczelki i złączki.
Wewnętrzna instalacja transportuje ścieki z poszczególnych pięter budynku do głównego przewodu. Poziome przyłącza umożliwiają odprowadzenie nieczystości z urządzeń sanitarnych do pionów. Dzięki studzienkom rewizyjnym łatwo jest czyścić, konserwować i kontrolować stan przewodów, co pomaga utrzymać sprawność systemu kanalizacyjnego.
O czym pamiętać podczas budowy kanalizacji wewnętrznej?
Budowa kanalizacji wewnętrznej składa się z wielu kroków. Połączenie pionów i podejścia może wydawać się łatwe, jednak niestaranny montaż skutkuje wysoką awaryjnością systemu i częstym zapychaniem się rur. Przed rozpoczęciem budowy warto dowiedzieć się, jak poprawnie zaplanować proces instalowania kanalizacji.
Zadbaj o odpowiednie rozplanowanie instalacji
Podczas montażu wewnętrznej kanalizacji należy pogodzić wymagania techniczne i estetyczne, co może być bardzo trudne, ponieważ rury o dużej średnicy ciężko jest skutecznie zamaskować. Wstępne wykonanie instalacji kanalizacyjnej najlepiej rozpocząć już na etapie prac konstrukcyjnych, kiedy można stosunkowo łatwo przesunąć źle umiejscowione rury. Kluczem do zadowolenia jest szczegółowy i precyzyjny plan, który zdecydowanie ułatwi pracę instalatorom.
Nie zapomnij o syfonach!
Urządzenia podłączone do kanalizacji zawsze mają zamknięcie wodne, czyli syfon. Dzięki temu elementowi do domu nie przenikają nieprzyjemne zapachy. Należy pamiętać, że niektóre przybory sanitarne wymagają zamontowania syfonu zewnętrznego, który należy dostosować do miejsca odpływu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas instalacji kanalizacji wewnętrznej?
Warto pamiętać, że piony odprowadzające ścieki z misek ustępowych powinny zawierać przewody napowietrzające, które wychodzą ponad dach budynku i zapobiegają powstawaniu podciśnienia wysysającego wodę z syfonów. W projekcie instalacji należy uwzględnić trójniki rewizyjne ułatwiające udrażniane rur w razie ich zapchania. Elementy potrzebne do budowy niezawodnej kanalizacji wewnętrznej znajdziesz w sklepie Rurex.