Wielu ludzi uważa pracę architektów wnętrz wyłącznie za spełnienie zachcianek bogaczy, którzy nie chcą sami zajmować się projektowaniem mieszkania. Tymczasem, jest to mocno okrojony pogląd, zawód ten polega również na szeregu innych zadań. Warto dowiedzieć się, co wykonuje w swojej pracy architekt wnętrz, gdyż może wtedy my sami zapragniemy zostać jednym z nich?
Zakres kompetencji
Spora część osób podchodzi bardzo pobłażliwie do zawodu architekta wnętrz. Uważają, że zawód ten polega wyłącznie na odpowiednim dobraniu mebli oraz dodatków. A skoro oni zrobili to sami, to znaczy, że sami mogliby mianować się takim tytułem. Nic bardziej mylnego. Oni wybrali wyposażenie wnętrza na podstawie własnej intuicji, architekt wnętrz bazuje zaś na świadomej wiedzy, którą zdobył w czasie swojego kształcenia. Zanim przystąpi do pracy, musi wiedzieć jaki charakter ma dane miejsce lub pomieszczenie. W swojej pracy zobowiązany jest kierować się ergonomią, aby stworzony przez niego układ był jak najbardziej funkcjonalny. Tutaj musi wykorzystać znajomość różnych konfiguracji a także rodzajów wyposażenia, tak by finalny projekt jak najlepiej nadawał się do użytku zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Współpraca z klientem bywa czasami ciężka i nie tyczy się to wyłącznie tej branży. Nie mniej jednak, musi jednak zawsze uwzględnić jego potrzeby w fazie projektowania. Istotne jest, by utrzymywać z nim kontakt, co pozwoli zwiększyć szanse na zadowolenie z ostatecznego produktu. Co istotne, architekt wnętrz musi sporządzić projekt wykończenia wnętrza wraz z wymaganą dokumentacją techniczną. Nie może również nie załączyć do swojej pracy kosztorysu inwestorskiego. W czasie tworzenia musi więc pamiętać o wielu rzeczach, co początkowo może wydawać się nieco przytłaczające, jednakże wraz z doświadczeniem staje się dla wielu pracą marzeń.
Jak zostać architektem wnętrz?
Aby móc się mianować architektem wnętrz, potrzebny jest dyplom uczelni wyższej. Na większości uczelni taki kurs jest dostępny jako studia podyplomowe po zdobyciu wykształcenia na pokrewnym kierunku. Znajdziemy je na pewno na sporej ilości Politechnik a także Akademii Sztuk Pięknych. Należy tutaj rozróżnić zawód architekta od projektanta wnętrz. Ten drugi wymaga jedynie ukończenia kursu, który znajdziemy również w wersji online. Nie ujmując oczywiście niczego temu zawodowi, jest on tak samo ważny, jak architekt wnętrz. Aby zdecydować się na obranie tego kierunku, musimy mieć świadomość, że nasza praca będzie miała charakter kreatywny. Będziemy również musieli nauczyć się słuchania klienta tak, by uwidocznić jego uwagi w naszym projekcie. Architektura wymaga wszechstronnego wykształcenia, także będziemy szkolić się w różnych dziedzinach. Poznamy prawo budowlane, nauczymy się rysunku technicznego oraz zasad ergonomii, by tworzyć jak najlepsze prace. Jest to zawód niekiedy bardzo wymagający, jednakże potrafiący również dać wiele satysfakcji. Powinni się nim zainteresować wszyscy, którzy lubią nowe wyzwania, pracę kreatywną a także design.