Gleby na terenie województwa śląskiego są zróżnicowane pod kątem właściwości fizyko-chemicznych. Wiedza na ten temat może być szczególnie przydatna, gdy chcemy budować dom lub dowolną inną nieruchomość. W tekście poniżej przedstawiamy istotne informacje na temat gleb w województwie śląskim.
Gleby Zagłębia Dąbrowskiego
Zacznijmy naszą analizę od Północnej części województwa, mianowicie od Zagłębia Dąbrowskiego. Sporo osób może być zainteresowanych tym obszarem, ponieważ tereny te są idealny pod budowę domu — zwłaszcza mamy na myśli miejscowości i wsie zlokalizowane między lotniskiem w Pyrzowicach a Będzinem.
Jeśli chodzi o specjalistyczne firmy budowlane i usługi koparką Będzin jest idealnym miejscem. W mieście działa kilka firm wykonujących inwestycje deweloperskie i budowlane. Wracając do meritum, jeżeli chodzi o gleby występujące w okolicy, to dominują tutaj gleby brunatne.
Przy czym należy zaznaczyć, że obszar ten nie wyróżnia się specjalnie na tle pozostałych części województwa śląskiego — gleby brunatne występują na terenie 70% całej powierzchni województwa śląskiego.
Oprócz wspomnianych gleb brunatnych występują tu też gleby bielicowe, gleby lessowe, gleby czarnoziemne (głównie w pobliżu rzek).
Gleby Górnego Śląska
Dla osób spoza regionu zawiłości topograficzne związane z regionem mogą być lekko mylące — w końcu omawiane lokalizację są blisko siebie, ale historycznie są to dość odrębne regiony. W związku z tym teraz skupmy się na analizie gleb na terenie Górnego Śląska (teren miast takich jak: Katowice, Chorzów, Siemianowice, Gliwice, Zabrze, Bytom, Mysłowice).
Podobnie jak w przypadku Zagłębia Dąbrowskiego — tak tutaj — występują najczęściej gleby brunatne wyługowane. Powstawały one w wyniku procesów lodowcowych. Cechą charakterystyczną tych gleb jest silny udział składników mineralnych. Dzięki temu są one szczególnie urodzajne.
Niestety przemysłowy charakter regionu sprawia, że te jakże urodzajne gleby często bywają zanieczyszczone. Z tej cechy wynika fakt, że planując budowę nieruchomości lub choćby ogrodu, warto przeprowadzić dokładnie badania dotyczące składu gleby.
Gleby Ziemii Cieszyńskiej
Poruszając się w kierunku południowym, dotrzemy do cieszyna uznawanego za stolicę tzw. Śląska Cieszyńskiego.Charakterystyka tutejszych gleb zaczyna trochę odbiegać od tych występujących na wyżej omawianych terenach. Coraz bardziej jest zauważalny tu udział gleb bielicowych. Mimo to wciąż można spotkać tutaj gleby brunatne.
Gleby bielicowe są elementem typowym dla krajobrazu górskiego, a jak wiadomo, okolice Śląska Cieszyńskiego są dość górzyste. Wystarczy przespacerować się ulicami Cieszyna, by się o tym przekonać.
Cechą szczególną gleb występujących na terenie Śląska Cieszyńskiego jest podatność na erozję. Badanie właściwości ziemi przed rozpoczęciem jakiejkolwiek budowy powinno być w tym regionie priorytetem.
Ziemia Częstochowska
Najbardziej wysuniętą na północ częścią województwa jest tzw. Ziemia Częstochowska. Jeśli mielibyśmy porównywać cechy gleb tam występujących z innymi regionami, należałoby powiedzieć, że są one zbliżone do tych, które możemy zobaczyć na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
Co więcej, jeśli byśmy przemierzali północne krańce tego obszaru, natkniemy się na gleby płowe, zaś w północno-zachodniej części można spotkać się z glebami bielicowymi. Właściwości tych ziem sprawiają, że nadają się one idealnie pod uprawę roli.
Po co znać charakterystykę gleb na Śląsku?
Wiedza na temat właściwości gleby w danym miejscu może być potrzebna podczas prac budowlanych. Zwłaszcza gdy chcemy np. postawić dom i nie mamy pewności co do jakości gleb na naszej ziemii.