oliwood.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Czym jest cyklinowanie parkietu?
Budownictwo

Czym jest cyklinowanie parkietu?

Z pewnością każda osoba, która buduje dom lub przeprowadza remont często musi się zmierzyć z cyklinowaniem. Zapewne wiele osób nie ma zbyt dużej wiedzy na temat takich działań. Część osób korzysta z usług fachowców, którzy zajmują się takimi rzeczami na co dzień. Jednakże istnieje duża część osób, która nie może pozwolić sobie na tak duży wydatek, bo nie oszukujmy się, ale koszty zatrudnienia specjalistów nie są takie małe jak mogłoby się wydawać na pozór. Dlatego warto wiedzieć jak samemu cyklinować podłogę oraz jaki lakier będzie odpowiedni do takich działań.

Czym jest cyklinowanie parkietu oraz co musimy wiedzieć

Otóż na samym początku należy wyjaśnić sobie co to jest cyklinowanie parkietu. Krótko mówiąc jest to szlifowanie parkietu maszyną szlifującą, która nazywa się cykliniarka. Po wykonaniu szlifowania należy wykończyć powierzchnię, aby osiągnąć wymaganą gładkość. Czasami zdarza się również, że trzeba wypełniać szczeliny pomiędzy klepkami podłogi mieszaniną płynu do wypełnień, która zazwyczaj jest na bazie żywic, a także pyłu drzewnego z wyszlifowanej podłogi. Zapewne w tym momencie masa ludzi zadaje sobie pytanie, dlaczego czynność ta jest tak ważna. Pamiętajmy, że gdy pozbawimy naszą podłogę zniszczonych warstw, będzie ona w stu procentach gotowa do prac renowacyjnych. Warto również wiedzieć, iż nowo nakładane wyroby osiągają swoje pełne i deklarowane przez producenta profil oraz właściwości, co jest naprawdę ogromną zaletą w całym tym procesie. Wykonanie odpowiednich kroków zwiększa zdecydowanie odporność i trwałość podłogi. Przez dosyć długi czas nasza powierzchnia nie będzie potrzebowała renowacji, co z pewnością spodoba się wielu osobom. Warto także wiedzieć, że proces cyklinowania parkietu jest wskazany każdorazowo, kiedy planujemy malowanie czy lakierowanie podłogi. Nawet w sytuacji, gdy powłoki lakiernicze nie są porysowane. Porządnie wykonany zabieg w ogromnej liczbie przypadków starcza zazwyczaj na wiele długich lat. Z pewnością niektórzy chcą wiedzieć, czy odnowienie podłogi bez cyklinowania jest możliwe. W tym przypadku praktycznie każdy specjalista powie nam, iż aby idealnie oczyścić powierzchnię drewna oraz przygotować ją do dalszych prac niezbędne będzie wykonanie wszystkich wyżej wspomnianych działań. Jeśli działamy na własną rękę warto robić wszystko z maksymalną starannością i dokładnością, ponieważ lakiery do parkietów będą lepiej działać, jeśli nasz proces będzie przeprowadzony na wysokim poziomie. Jeżeli parkiet jest wyraźnie uszkodzony, a deski odpadają warto nie ryzykować tylko wymienić całą podłogę o ile mamy taką możliwość. Pamiętajmy, że aby przeprowadzić wszystkie potrzebne prace i gdy chcemy, żeby przebiegły one prawidłowo potrzebna nam będzie cyklinarka do parkietu, czyli przyrząd, dzięki któremu zeszlifujemy poprzednie powłoki wraz z wierzchnią warstwą drewna. Ogromną wadą tej pracy jest fakt, iż może być ona powolna oraz czasochłonna.

Cyklinowanie w skrócie

Pierwszą czynnością jaką wykonamy zaczynając cały proces jest wyniesienie z danego pomieszczenia wszystkich mebli oraz przedmioty. Należy zdjąć firanki, gdyż może okryć je pył. Wypadałoby także wyczyścić cały pokój. Cyklinowanie zaczynamy od tarcz z gruboziarnistym papierem ściernym. Często wymieniamy tarcze, a także gruboziarniste zastępujemy takimi o drobniejszym uziarnieniu. Powierzchnia obok ścian powinna zostać ręcznie przeszlifowana. Można użyć szlifierki kątowej. Cyklinowanie oznacza kilka zabiegów, które musimy wykonać.