oliwood.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

meble do baru
Wnętrza

Ergonomiczne meble do baru – czym powinny się cechować?

Wybierając odpowiednie meble do baru, konieczne jest uwzględnienie szerokiej gamy czynników. Wśród nich duże znaczenie ma ergonomia, która pozwala na korzystanie z nich komfortowo i bezpiecznie. Czym powinny charakteryzować się ergonomiczne meble barowe?

Meble barowe – wygoda

Przede wszystkim dobre meble do baru powinny zapewniać komfort, czyli oferować wygodne siedzenie i wsparcie. Dzięki temu mogą one wspomagać prawidłową postawę i zmniejszać obciążenie ciała, zwłaszcza pleców i nóg.

Dobrej jakości krzesła oraz fotele, kanapy barowe, także właściwie dopasowane pod względem wysokości stoliki oraz lady barowe z podwójnymi blatami pozwalają na prowadzenie wygodniejszej pracy na co dzień i gwarantują również odpowiedni komfort dla gości baru.

Meble barowe – dopasowanie pod względem wymiarów

Duże znaczenie dla ergonomii mają wymiary mebli barowych. Warto w tym przypadku zastanowić się nad tym, jaki typ mebli wybrać. Mogą być to meble do baru wykonane na zamówienie albo też gotowe meble barowe.

W przypadku lad barowych rekomenduje się wykonanie mebli na indywidualne zamówienie, ponieważ dzięki temu można dostosować je w pełni do konkretnego miejsca montażu, nawet jeśli przestrzeń w nim nie jest zbyt duża. Ponadto można dostosować je indywidualnie pod kątem materiałów, funkcjonalności i detali, a także uzupełnić o spersonalizowane elementy, na przykład o logo albo nazwę baru.

Gotowe meble do baru są niedrogie, ale z drugiej strony mogą one powodować problemy z dopasowaniem do wnętrza. Warto więc dokładnie zapoznać się z ich wymiarami przed zdecydowaniem się na ich kupno.

Meble barowe – trwałość

Aby uzyskać podwyższoną odporność mebli na częste użytkowanie w barze, należy wybierać te wykonane z wysokiej jakości materiałów i o przemyślanych konstrukcjach.

Najczęściej meble do baru wykonuje się z materiałów takich jak drewno naturalne, płyty meblowe, zwłaszcza laminowane, a także metal, szkło oraz tworzywa sztuczne.

Drewno naturalne, szczególnie twardszych gatunków, na przykład dębowe, jesionowe, gatunków egzotycznych, jest bardzo wytrzymałe na zużycie i może służyć latami. W nowoczesnych barach z kolei często można zobaczyć lady barowe wykonane z połączenia szkła hartowanego, metalu, na przykład stali nierdzewnej.

Meble barowe – Funkcjonalność:

Odpowiednie meble powinny być zaprojektowane z myślą o praktyczności, zapewniając wygodną funkcjonalność, takie jak mechanizmy obracania w przypadku krzeseł barowych, różne rodzaje szuflad oraz półek w przypadku lad barowych czy łatwe do czyszczenia powierzchnie.

Wybierając wykonane na wymiar meble do baru, można samodzielnie ustalić ich funkcjonalność, przykładowo mogą być one zaprojektowane tak, aby znalazło się w nich miejsce na niezbędne sprzęty, na przykład zmywarkę, nalewaki do piwa, komputer przeznaczony do przyjmowania zamówień, który połączony jest z drukarką fiskalną.

Meble barowe – estetyka

Projekt mebli barowych, choć nie jest bezpośrednio związany z ergonomią, powinien uzupełniać ogólną atmosferę i styl baru, tworząc zapraszającą i atrakcyjną wizualnie atmosferę.