oliwood.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Jak dobrać meble rustykalne do salonu?
Nieruchomości

Jak dobrać meble rustykalne do salonu?

Styl rustykalny charakteryzują prostota, naturalne materiały i bliskość przyrody. Pomieszczenia urządzone w tej konwencji nawiązują do wyglądu dawnych, wiejskich wnętrz. Dominujące materiały to drewno, kamień, len i bawełna. Jak dobrać meble rustykalne do salonu, by umożliwiły stworzenie modnej i funkcjonalnej aranżacji?

Dobór zestawu mebli

Poszukując mebli, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na te z naturalnego drewna. Rustykalne elementy wyposażenia posiadają naturalny kolor i wyraźnie widoczne słoje. Zaleca się wybieranie prostych i praktycznych rozwiązań. Stół do rustykalnego salonu powinien posiadać klasyczny, prostokątny blat. Najlepiej, żeby cały był drewniany. Dobrym pomysłem mogą być również żeliwne elementy i metalowe okucia. Krzesła również powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najbardziej odpowiednimi będą proste, drewniane projekty. Ponieważ długotrwałe siedzenie na twardym meblu może nie być zbyt wygodne, warto wyposażyć je w miękkie poduszki. Dobrym rozwiązaniem będą modele z pierza lub wełny. W przypadku krzeseł, oprócz klasycznych, prostych modeli, sprawdzą się również te ze zdobieniami nawiązującymi do elementów przyrody.

Komplet wypoczynkowy

Jednym z najważniejszych elementów każdego salonu jest kanapa. W aranżacji rustykalnej powinna posiadać prostą konstrukcję i być obita jednolitym kolorystycznie materiałem. Ciekawym pomysłem będzie wybór modelu z widocznymi fragmentami drewnianymi. Sofę można nakryć plecioną lub wyszywaną narzutą. Odpowiednimi kolorami wyposażenia będą pastelowe odcienie zieleni, brązu i szarości oraz beże i biele. Oprócz dodatkowych siedzeń skomponowanych z wyglądem kanapy, doskonałym dopełnieniem rustykalnego wnętrza będzie bujany fotel. Wypleciony z wikliny lub wykonany z drewnianych elementów, podkreśli prostotę i naturalność aranżacji. Warto wyposażyć go w poduszkę, której poszewka zostanie ręcznie wyhaftowana lub ozdobiona.

Szafy i komody

Wybierając meble służące do przechowywania w nich przedmiotów, należy pamiętać o tworzywach, które były znane w chatach na tradycyjnej polskiej wsi. Wszystkie szafki, komody i kredensy powinny więc być drewniane. W przypadku tych elementów dużo częściej decydowano się na zdobienia. Rzeźbione ornamenty roślinne i klasyczne wzory będą jak najbardziej odpowiednie. Istotne jest to, aby uchwyty, które nie są wykonane z drewna, były metalowe lub żeliwne. Wybór takich dodatków podkreśli charakter wystroju. W dobrze skomponowanym salonie należy unikać natłoku i zbyt dużej ilości elementów wyposażenia. Każdy z mebli powinien mieć określone, praktyczne zastosowanie. Ciekawym i oryginalnym elementem pasującym do wnętrz rustykalnych są drewniane kufry do przechowywania rożnych przedmiotów. Warto pamiętać o przeszklonych kredensach i wystawkach, w których można zaprezentować rustykalne ozdoby.

Rustykalne meble do salonu powinny być dobrane w sposób przemyślany. Należy pamiętać, że w tym wystroju królują natura i prostota. Warto skorzystać z oferty elementów organicznych i wytwarzanych rękodzielniczo.