Kiedy poszukujemy wymarzonego mieszkania, liczy się dla nas lokalizacja i oczywiście koszt. Jednakże jest więcej istotnych kwestii, o które należy zapytać przed ostateczną decyzją o zakupie.
Decydując się na zakup mieszkania, towarzyszą nam zwykle ogromne emocje. Jest to jedna z niewielu decyzji, którą podejmujemy raz, góra dwa razy w życiu. Zatem dobrze, żeby była przemyślana i poparta dość szczegółową wiedzą, uzyskaną przed zakupem nieruchomości. Mamy prawo pytać o wszystko, co nas interesuje i wzbudza wątpliwości.
Co się wiąże z położeniem mieszkania na parterze a co z tym na piętrze?
Jeśli znaleźliśmy mieszkanie na parterze na przykład w dzielnicy Żoliborz, to warto jeszcze przed jego oglądaniem, zapytać o dokładne usytuowanie okien względem stron świata i czy ewentualny ogródek lub taras wychodzi na słoneczną stronę. Ponadto czy z racji na położenie, mamy odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. A także, w którym miejscu znajdują się wszelkie liczniki, przechowalnie i komórki lokatorskie. Istotne jest również wygłuszenie przy drzwiach wejściowych, ponieważ mieszkania parterowe często zbierają cały hałas związany z wejściem do klatki schodowej. Natomiast przy mieszkaniach usytuowanych na piętrze, z pewnością ważne będzie wyposażenie budynku w windę oraz jej położenie względem mieszkania. I podobnie jak przy mieszkaniach parterowych, liczy się naturalne doświetlenie mieszkania więc zapytajmy o to koniecznie, chyba że lubimy okna wychodzące na północ.
Jak wygląda sąsiedztwo mieszkania – bliższe i dalsze?
Wybierając mieszkanie w konkretnej dzielnicy, na wybranym osiedlu – bierzemy pod uwagę charakterystykę tego obszaru. Jeśli ją znamy, to wiemy jak blisko czy daleko jest do osiedlowych sklepów czy targowiska a także czy w pobliżu jest komunikacja miejska. Natomiast, jeśli nie znamy okolicy, dowiedzmy się w miarę możliwości czy do mieszkania przynależy miejsce parkingowe. A może nawet jest do dyspozycji ogólnodostępny parking osiedlowy czy jednak będziemy zmuszeni do korzystania tak jak na Żoliborzu z miejskiej strefy parkowania. Kiedy planujemy zakup mieszkania z rodziną, z pewnością istotna będzie odległość do placówek edukacyjnych czy dostęp do terenów rekreacyjnych, placów zabaw. To wszystko składa się na komfort życia w wybranym przez nas miejscu, warto zatem sprawdzić te aspekty wcześniej.
Jakie są koszty utrzymania mieszkania?
Decydując się na zakup mieszkania za gotówkę czy na kredyt wiemy, jaki koszt jednorazowy lub comiesięczny poniesiemy. Ale przecież to nie jest jeszcze cały koszt. Nie zapominajmy, że do należności związanych z mieszkaniem musimy doliczyć cykliczne opłaty za media, czynsz, parking (jeśli nie jest wliczony w czynsz) lub wynajem garażu i komórki lokatorskiej. Pamiętajmy, by przed zakupem dowiedzieć się, ile lat liczy sobie budynek i z jakiego materiału został wybudowany. Będzie to miało bezpośredni wpływ m.in. na wysokość należności za ogrzewanie (o technologię grzewczą zastosowaną w danym miejscu również dopytajmy), czyli bezpośrednio wpłynie na nasze comiesięczne koszty utrzymania mieszkania.