Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Wynajem mieszkania – jak się zabezpieczyć?

6 grudnia 2020 Wynajem mieszkania - jak się zabezpieczyć?


Wynajem mieszkania to bardzo dobry sposób na osiągnięcie dodatkowych, stałych dochodów. Konieczne jednak jest odpowiednie zabezpieczenie się przed nierzetelnymi najemcami, którzy nie płacą czynszu czy niszczą nieruchomość. Wynajem mieszkania jak się zabezpieczyć?

Umowa to podstawa

Podstawowym warunkiem bezpieczeństwa jest sporządzenie dobrej umowy najmu, która będzie regulowała wszystkie warunki. Dokładniejsza umowa to większa szansa na polubowne rozwiązanie problemów.

Umowa najmu musi zawierać dokładny opis płatności, do których zobowiązany jest wynajmujący. Ważne jest kto ponosi koszty opłat za media oraz czynsz. Konieczne również jest opisanie, co stanie się z wyrównaniem za media, które przychodzą najczęściej na koniec sezonu (ogrzewanie, woda).

Konieczne jest również ustalenie terminu, w jakim mają wpływać opłaty. Jest to czas, którego najemca nie może przekroczyć bez ponoszenia konsekwencji.

Umowa najmu musi również zawierać termin trwania umowy oraz sposób jej rozwiązania. Warto pamiętać, że to zawsze w tym momencie dochodzi do najliczniejszych sporów między najemcą a wynajmującym.

Wynajem mieszkania jak się zabezpieczyć nie można zapomnieć o najmie okazjonalnym, który pozwala w krótszym czasie usunąć nierzetelnego lokatora.

Najem okazjonalny – co to jest?

Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest dokładnie tak samo, jak umowa najmu mieszkania. Różnica polega na tym, że lokator musi dostarczyć właścicielowi mieszkania dokument, w którym podaje adres innego lokalu, do którego może przeprowadzić się w razie rozwiązania umowy najmu. Jest to oświadczenia właściciela lokalu zastępczego, że zgadza się przyjąć lokatora. Oświadczenie to musi być poświadczone notarialnie.

Kolejnym elementem umowy najmu okazjonalnego jest dobrowolne poddanie się egzekucji przez nierzetelnego najemcę pozwala ono na wdrożenie procedury eksmisyjnej w dużo krótszym terminie. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji musi być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Kaucja – zabezpieczenie finansowe

Wynajem mieszkania jak się zabezpieczyć nie można pominąć kaucji, która daje gwarancje, że lokator poniesie koszty ewentualnych zniszczeń w lokalu.

Najczęściej kaucja pobierana jest w wysokości jednego czynszu najmu. W lokalach o podwyższonym standardzie często właściciele chcąc otrzymać kaucję wysokości 3 miesięcznych czynszów najmu. Jest to kwestia, którą uzgadnia najemca z wynajmującym.

Ustawa o ochronie praw lokatorów mówi jedynie, że kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu.

Kaucja najczęściej rozliczana jest w momencie rozwiązania umowy najmu. Jest to zabezpieczenie, z którego może skorzystać właściciel mieszkania, gdy w lokalu doszło do zniszczeń przekraczających normalne użytkowanie mieszkania.

Kaucja jest również zabezpieczeniem, gdy lokator nie płaci swoich zobowiązań finansowych. W takiej sytuacji wynajmujący ma prawo z tej kwoty pokryć swoje straty.

W sytuacji, gdy umowa najmu została rozwiązana bez problemów, a lokal jest w zadowalającym stanie właściciel nieruchomości ma obowiązek zwrócić kaucję w terminie nie przekraczającym miesiąca od daty opuszczenia lokalu.

Czy można malować proszkowo ogrodzenie

Redakcja oliwood.pl

"Oliwood" to innowacyjna redakcja internetowa, która skupia się na tematach związanych z budownictwem, domem i stylem życia, nieruchomościami, ogrodem oraz designem wnętrz. Zespół redakcyjny "Oliwood" dostarcza czytelnikom inspirujące artykuły, praktyczne porady oraz najnowsze trendy związane z urządzaniem mieszkań, dbaniem o ogród, wyborem nieruchomości oraz technologiami budowlanymi. Ich celem jest wspieranie czytelników w kreowaniu harmonijnego i funkcjonalnego otoczenia domowego oraz inspirowanie do tworzenia przytulnych przestrzeni i pięknych ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

biura nieruchomości w Warszawie
zakup mieszkania
Modne narożniki w salonie

Modne narożniki w salonie

23 grudnia 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?