oliwood.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Nowoczesne kominki narożne
Wnętrza

Nowoczesne kominki narożne

Pierwsze kominki w domostwach pojawiły się już w średniowieczu. Zastąpiły one zwykłe paleniska, co było ważnym punktem w historii architektury domu. Chociaż mogłoby się wydawać, że ten element wystroju staje się coraz bardziej archaiczny, to nowoczesne kominki narożne są w stanie udowodnić, że jest to bardzo mylne podejście.

Historia kominków

Ich nazwa pochodzi od łacińskiego „caminus” oznaczającego ogień lub palenisko. Początkowo przy ich budowie uwzględniano jedynie funkcjonalność a dopiero z czasem zaczęto je również ozdabiać. Najpiękniejsze oprawy powstały w epoce renesansu. Materiałem z jakiego je wykonywano był przeważnie marmur, a także brąz. Na tego rodzaju luksusy mogły sobie pozwolić osoby wywodzące się z bogatego rycerstwa lub arystokracji. Kominki znajdowały się przeważnie przy ścianach szczytowych, gdyż znaczeni ułatwiało to połączenie ich z kominem. Początkowo budowano je na planie półkola a dopiero później zdecydowano się na pochylenie ścian bocznych o 45 stopni. Ta zmiana pozwoliła zwiększyć ich wydajność a także zmniejszyć utratę ciepła. Spadek popularności kominki zanotowały w XVII, kiedy stopniowo zaczęły wypierać ja piece kaflowe. Mimo, że wciąż były często spotykane wśród bogatszych domostw to ich funkcja była już bardziej dekoracyjna, aniżeli grzewcza. Popularność stylów modernistycznych na początku XXw. również spowodowała, że jakiekolwiek nawiązania do przeszłości uznawane były za objawy zacofania. Powstały kominki elektryczne, które połączył styl retro z nowoczesnością. Po Drugiej Wojnie Światowej ludzie ponownie zaczęli budować domostwa wg. własnego uznania, nastąpiło więc też odrodzenie popularności kominków.

Dlaczego wybrać kominek narożny?

Chociaż sam kominek to rozwiązanie pochodzące ze średniowiecza, to ich narożne wersje wspaniale wpasowują się w styl nowoczesnego budownictwa. Nie stanowią już punktu centralnego, ale wydają się być częścią bryły. Patrząc na takie konstrukcje mamy wrażenie, że jest to wspaniale wyglądający przykład modernizmu. Co więcej, możemy obserwować palenisko również przez szybę boczną, co przekłada się na niesamowite efekty wizualne. To zdecydowanie nowoczesne rozwiązanie, gdyż do tej pory mogliśmy patrzeć na palenisko jedynie przez panel przedni. Teraz możemy na nie patrzeć z dwóch a nawet trzech stron. Jest to świetny patent również dla osób, które chciałyby mieć kominek, ale myślą, że nie mają na niego miejsca. Kominki tego typu nie muszą być umieszczone nisko nad ziemią, mogą znajdować się również wyżej na ścianie. Z pewnością znajdziemy także modele, które nie zajmują wiele miejsca a jednocześnie świetnie spełniają swoją rolę. Kominki narożne to estetyka i funkcjonalność w nowoczesnym wydaniu. Wystarczy wyobrazić sobie, jak przyjemnie jest siedzieć przed nim w zimowy wieczór i ogrzewać się przy cieple bijącym z mieniących się płomieni. Jeśli chcesz ozdobić swój salon a także nadać mu nowoczesnego wyglądu, zdecyduj się na kominek narożny. To doskonałe połączenie modernizmu ze stylem retro.