Rośliny w domu nie tylko są elegancką ozdobą wnętrza, ale również wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Warto zadbać, by był na komodzie, parapecie okiennym, a przede wszystkim na ścianie. Jakie rośliny na ścianie będą prawdziwą ozdobą pokoju dziennego, sypialni czy przedpokoju?
Żywe obrazy
Od kilku już lat coraz modniejsze są obrazy na ściany wykonane z roślin. Idealny do takiej aranżacji jest mech chrobotek, który bez podlewania pięknie wygląda przez wiele lat.
Rośliny na ścianie w atrakcyjnych ramach mogą tworzyć ciekawe kompozycje. Do mniejszych pokoi można stworzyć niewielki obraz, ale za to można powiesić dwie lub nawet trzy kompozycje. Do dużego, przestronnego salonu można stworzyć obraz na całą ścianę, który będzie najważniejszą ozdobą salonu.
Trzeba pamiętać, że duży ogród wertykalny może mieć pokaźny ciężar. Nie należy go montować na ściance z karton-gipsu, która może okazać się za delikatna, by utrzymać takie obciążenie.
Wybierając odpowiednią ścianę należy również pamiętać, że mimo, iż mówimy o „obrazie” tworzą go żywe rośliny, które mają konkretne wymagania. Ściana nie może być mocno nasłoneczniona, gdyż kwiaty będą potrzebowały dużo wody, a to nie jest korzystne w uprawach wertykalnych. Zbyt mocno zacieniona ściana spowoduje, że wszystkie kwiaty będą rosły w kierunku słońca, co nie będzie wyglądało atrakcyjnie.
Jak wybrać kwiaty?
Rośliny na ścianie powinny być dobrane w odpowiedni sposób. Bardzo ważne jest, by nie były to kwiaty, które lubią obfite podlewanie. Lanie dużo wody do konstrukcji ogrodu wertykalnego jest niemożliwe.
Bardzo dobrze w kompozycjach ściennych nadają się rośliny takie jak anthurium, chlorophytum, epipremnum, philodendron czy fikus. Są to wszystko rośliny, które są bardzo popularne w naszych mieszkaniach i znalezienie ich w kwiaciarni będzie bardzo łatwe.
Rośliny na ścianie nie powinny mieć dużych wymagań. Takim kwiatem jest popularny skrzydłokwiat, którego białe kwiaty bardzo ciekawie będą wyglądały w pionowej kompozycji.
Komponując rośliny na ścianie warto zwrócić uwagę, by miały ciekawą kolorystykę liści. Ciemne, jasne, w plamy czy prążki – im większa różnorodność, tym ciekawiej będzie wyglądała kompozycja.
Jak zbudować wertykalny ogród?
Warto pamiętać, że rośliny na ścianie pięknie wyglądają nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz. Zielona ściana na tarasie, balkonie czy elewacji budynku na pewno zachwyci wiele osób.
Koniecznie trzeba pamiętać, że pomiędzy ścianą a konstrukcją musi znaleźć się warstwa ochronna, np.: z PCV. Jej zadaniem jest zabezpieczenie ściany przed wilgocią oraz usztywnienie konstrukcji. Metalowa kratownica jest miejscem sadzenia kwiatów. Podłożem może być żyzna ziemia lub poliamidowy filc.
Na kratownicy montuje się moduły, w których umieszcza się rośliny. Trzeba pamiętać, że moduły muszą być blisko siebie, tak by tworzyły zwartą konstrukcje, wtedy ściana będzie wyglądała bardzo elegancko od samego początku. W momencie, gdy moduły będą za rzadko umiejscowione odstępy między roślinami będą bardzo duże. Obraz nie będzie jednolity.