Właściwe ocieplanie poddasza daje gwarancję odpowiedniej izolacji domu, co w efekcie skutkuje utrzymaniem ciepła wewnątrz domu i mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Jak dobrze ocieplić poddasze, by przez to pomieszczenie nie uciekało ciepło? O tym w artykule.
Dlaczego trzeba ocieplić poddasze?
Izolacja poddasza jest warunkiem koniecznym, jeśli nie chce odczuwać się strat ciepła w domu, ale i gotówki w portfelu. Ponadto we wnętrzu, które jest dobrze ocieplone, do minimum spada możliwość wystąpienia pleśni i grzybów, które pojawiają się w wilgotnych pomieszczeniach (czyli m.in. takich ze źle wykonaną izolacją).
Ocieplanie poddasza jest ważne, nawet jeśli w danym momencie nie spełnia ono funkcji użytkowej (nie oznacza to, że nie stanie się tak w przyszłości). Nadal brak izolacji będzie powodował straty ciepła.
Do sytuacji, w których poddasze w ogóle nie jest ocieplone, dochodzi raczej w starym budownictwie mieszkalnym. Właściciele takich domów decydują się wtedy najczęściej na ocieplanie poddasza ze względów ekonomicznych i budowlanych.
Jak ocieplić poddasze?
Do termoizolacji domu najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub skalną. Jest to materiał, który bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, a przy tym wełna mineralna jest:
- lekka,
- niepalna,
- dobrze przepuszczająca wilgoć,
- łatwa w układaniu,
- plastyczna,
- niedroga.
Przy tych wszystkich dodatnich cechach, wełna szklana wykazuje ponadto właściwości akustyczne. Jednak przed położeniem wełny szklanej, trzeba wykonać szereg czynności poprzedzających pełne ocieplanie poddasza.
Krok 1.
Należy sprawdzić, czy na belkach lub innych elementach poszycia stropowego nie pojawił się grzyb albo pleśń. Ponadto trzeba sprawdzić, czy na poddaszu została położona instalacja elektryczna. Na poddaszu musi być również przeprowadzona odpowiednia wentylacja. Warto również sprawdzić, czy na konstrukcji dachowej nie ma uszkodzeń.
Krok 2.
Kolejnym etapem jest nałożenie pod deskowaniem folii paroprzepuszczalnej, która odpowiada za odprowadzanie nagromadzonej wilgoci.
Krok 3.
Należy wymierzyć na skosach odległości, na których będzie mocowana między krokwiami wełna szklana lub skalna. Następnie do belek konstrukcyjnych mocuje się specjalne haki, które wraz z profilami będą podtrzymywały wełnę. Takie uchwyty powinny być mocowane co 40 cm. Dodatkowo należy zamocować niewielkie haki do sznurka, który będzie przytrzymywał wełnę podczas jej układania.
Krok 4.
Kolejnym krokiem w ocieplaniu poddasza jest układanie wełny mineralnej. Należy dokonać odpowiednich pomiarów i przyciąć wełnę z najlepiej dwucentymetrowym zapasem po każdej stronie (aby nie wypadła z przestrzeni między krokwiami). Używamy do tego noża do cięcia wełny mineralnej. Następnie możemy przystąpić do układania wełny szklanej pomiędzy krokwiami – zaczynając od dołu. Ułożone warstwy należy zabezpieczyć sznurkiem mocowanym do haków. Po zakończeniu czynności zakładamy panele aluminiowe na wcześniej przymocowane haki.
Krok 5.
Następnie nakładamy drugą warstwę wełny mineralnej o grubości 15 cm, a po zakończeniu tej czynności na profile aluminiowe nakładamy folię paroizolacyjną.
Krok 6.
Ocieplanie poddasza jest już skończone, ale jeśli chcemy je użytkować, np. przerabiając na pokój, to na całości trzeba wykonać prace wykończeniowe i np. zabudować poddasze płytami gipsowo-kartonowymi.
Termoizolacja i ocieplanie poddasza aż o 30% zmniejsza straty ciepła! Dzięki przeprowadzeniu takich prac remontowych zyskuje się również kolejną przestrzeń użytkową.