Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Jak wybierać odpowiednie rodzaje listew przypodłogowych?

20 listopada 2020 Jak wybierać odpowiednie rodzaje listew przypodłogowych?

Wiele osób myśli, że gdy wykańcza się nowe mieszkanie lub dom, jedyne co trzeba zrobić w przypadku wybierania podłogi, to wziąć pod uwagę tylko jej typ, kolor oraz oczywiście sposób montażu. Jest to spory błąd, ponieważ w przypadku tej powierzchni, bardzo ważne jest także to, jakie się wybierze listwy przypodłogowe. Czym one jednak konkretnie są, jakie jest ich przeznaczenie, a także co najważniejsze, jakie są rodzaje listew przypodłogowych.

Do czego służą listwy przypodłogowe?

Żeby móc poprawnie odpowiedzieć na pytanie, jakie są najpopularniejsze i najlepsze rodzaje takich listew, najpierw trzeba dokładnie dowiedzieć się, czym one są oraz do czego służą.
Listwa przypodłogowa to specjalny element aranżacyjny, który montowany jest na styku podłogi ze ścianą. Wiele osób uważa, że jedynym zadaniem, jakie musi tak listwa zrealizować, jest funkcja estetyczna, lecz jest to oczywiście poważny błąd. Najważniejszym zadaniem jest w tym wypadku ukrycie szczeliny dylatacyjnej, czyli przestrzeni pomiędzy ścianą a podłogą. Musi ona być tam obecna, aby podłoga podczas chodzenia po niej mogła w odpowiedni sposób pracować. Niestety szczelina ta jest nie tylko bardzo nieestetyczna, lecz również gromadzi w dużej ilości brud. Z tego też powodu jest zasłaniana przez listwę.
Drugim zadaniem jest oczywiście ochrona ścian. Podczas mycia podłogi, czy też odkurzania, często zahaczać się będzie o tę przestrzeń pod ścianą, co rzecz jasna oznacza bardzo szybkie jej zniszczenie. Listwa chroni ścianę przed takim ryzykiem.

Zobacz także: Jak dopasować modne tapety do salonu?

Rodzaje listew przypodłogowych

Żeby jednak można było poprawnie wybrać listwy przypodłogowe, najpierw trzeba dokładnie wiedzieć, jakie są ich rodzaje. Oczywiście można dzielić listwy pod kątem ich wielkości, stylu wykonania, czy też elementów dekoracyjnych, które się na nich znajdują, lecz nie jest to podział, który by w choć małej części wyczerpywał temat rodzajów listew przypodłogowych. Kluczowe w tym wypadku jest to, z jakiego będą one wykonane materiału.
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najładniejszym i najlepszej jakości modelem jest wersja drewniana. Jest to listwa, która prezentuje się po prostu przepięknie, jest bardzo mocna, a także pasuje do właściwie każdego rodzaju pomieszczenia w domu i stylu jego aranżacji. Co jednak bardzo ważne, jest to również listwa zdecydowanie najdroższa, a także stosunkowo kłopotliwa w codziennym utrzymaniu, ponieważ od czasu do czasu wymaga ona stosownej konserwacji w postaci nakładania na drewno specjalnego płynu ochronnego.
Listwą, która pozbawiona jest powyższych trudności i niedogonień, jest listwa z mdf. Wygląda ona bardzo podobnie do modelu drewnianego, a także jest w znacznie lepszej cenie. Niestety jest nieco mniej wytrzymała, a co najważniejsze nie prezentuje się jednak w tak okazały sposób.
Często wybieranym modelem są również listy plastikowe, które są najtańsze, a co najważniejsze, wbrew pozorom całkiem estetyczne, ponieważ możliwie jest wykonanie ich w naprawdę olbrzymiej ilości wersji kolorystycznych, faktur, oraz kolorów.
Jak więc widać, wybór nie jest prosty, lecz warto poważnie się nad tym zastanowić, ponieważ zakup listwy jest zadaniem naprawdę bardzo mocno wpływającym na komfort mieszkania w danym domu.

Zobacz także: Malowanie poddasza – jak zrobić to dobrze?

Organizacja półek

Redakcja oliwood.pl

"Oliwood" to innowacyjna redakcja internetowa, która skupia się na tematach związanych z budownictwem, domem i stylem życia, nieruchomościami, ogrodem oraz designem wnętrz. Zespół redakcyjny "Oliwood" dostarcza czytelnikom inspirujące artykuły, praktyczne porady oraz najnowsze trendy związane z urządzaniem mieszkań, dbaniem o ogród, wyborem nieruchomości oraz technologiami budowlanymi. Ich celem jest wspieranie czytelników w kreowaniu harmonijnego i funkcjonalnego otoczenia domowego oraz inspirowanie do tworzenia przytulnych przestrzeni i pięknych ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wentylatory przeciwwybuchowe
Czy można malować proszkowo ogrodzenie
Kolektor słoneczny

Jesteś zainteresowany reklamą?