Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Malowanie poddasza – jak zrobić to dobrze?

27 grudnia 2020 Malowanie poddasza - jak zrobić to dobrze?

Przekształcenie poddasza w pokój użytkowy zapewni cenną przestrzeń życiową, która może służyć jako sypialnia, pokój zabaw, domowe biuro lub siłownia. Ale ponieważ przestrzenie na poddaszu zazwyczaj wiążą się z kilkoma wyzwaniami projektowymi, takimi jak pochyłe ściany i słabe oświetlenie, sposób dekoracji przestrzeni może mieć znaczący wpływ na wygodę i atrakcyjność pomieszczenia. Malowanie poddasza jest zwykle pierwszym etapem dekorowania, dlatego ważne jest, aby zrobić to odpowiednio.

malowanie poddasza

Pamiętaj o przygotowaniu

Malując pokój na poddaszu – lub jakikolwiek inny pokój – kusi, aby się pośpieszyć, żeby przejść do przyjemnej części dodawania koloru. Ale niezwykle ważne jest przygotowanie ścian pomieszczenia na poddaszu do przyjęcia farby, jeśli chcesz zapewnić sobie najlepsze rezultaty. Płyty gipsowo-kartonowe są często używane do wykańczania ścian poddaszy, a jeśli pominiesz podkład, materiał może nierównomiernie wchłonąć farbę, powodując plamy na ścianach i wydłużając czas malowania. Podkład pomaga również wygładzić szorstką teksturę płyty gipsowo-kartonowej i masy szpachlowej na gotowej ścianie, aby uzyskać równą powierzchnię do pomalowania.

Malowanie poddasza – wybierz jeden kolor

Pokoje na poddaszu mają zwykle nietypowe, skośne lub krótkie ściany, ponieważ znajdują się bezpośrednio pod dachem domu. Kanciasty kształt ścian zdecydowanie może nadać przestrzeni charakteru, a na każdej ze ścian można pokusić się o inny kolor, aby podkreślić ich odrębny kształt. Jednak użycie wielu kolorów może w rzeczywistości ściąć przestrzeń i sprawić, że będzie ona mniejsza. Wybór jednego odcienia na ściany i sufity w pomieszczeniu pomaga je otworzyć, tak aby wydawało się większy, a sufit wyższy. Chcąc wprowadzić do pomieszczenia drugi kolor, listwę pomaluj kontrastowym odcieniem. Na poddaszu z prostą ścianą możesz również stworzyć akcentowaną ścianę i pomalować ją w kontrastowym odcieniu.

malowanie poddasza

Jasne kolory są lepsze

Dzięki niskiemu sufitowi i pochyłym ścianom pokój na poddaszu często sprawia wrażenie małego, ciasnego. Wybór jasnego koloru na suficie i ścianach może sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się większa i bardziej przestronna. Będzie również odbijała światło, co jest pomocne w pomieszczeniu na poddaszu, w którym brakuje okien i naturalnego światła. Biel jest idealną opcją, ponieważ nada pomieszczeniu na poddaszu jasny, przewiewny wygląd, ale kremowy lub beżowy odcień działa dobrze, jeśli nie chcesz zbyt surowego wyglądu. Aby uzyskać bardziej kolorowy wygląd, wypróbuj pastelowe odcienie, takie jak jasnoniebieski, zielony, żółty lub brzoskwiniowy. Jeśli wolisz odważny styl projektowania, malowanie poddasza na jasny kolor może sprawdzić się równie dobrze. Wypróbuj pomarańczowy lub różowy, aby dodać ciepła i jasności do pomieszczenia.

Malowanie poddasza – zwróć uwagę na wykończenie 

Przy doborze odpowiedniego koloru farby do pokoju na poddaszu kluczowy jest dobór odpowiedniego wykończenia. Aby zachować jasną przestrzeń, wybierz farbę z lekko odblaskowym wykończeniem, aby światło łatwiej odbijało się po pomieszczeniu. Ale nie wybieraj farb z półpołyskiem lub połyskiem, które są w rzeczywistości zbyt odblaskowe i kończą się uwydatnianiem każdego zadrapania, wgniecenia lub innej wady ścian i sufitu. Malowanie poddasza może być świetnym pomysłem, na spędzenie czasu z rodziną. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, powierz malowanie specjalistą.

Kolektor słoneczny

Redakcja oliwood.pl

"Oliwood" to innowacyjna redakcja internetowa, która skupia się na tematach związanych z budownictwem, domem i stylem życia, nieruchomościami, ogrodem oraz designem wnętrz. Zespół redakcyjny "Oliwood" dostarcza czytelnikom inspirujące artykuły, praktyczne porady oraz najnowsze trendy związane z urządzaniem mieszkań, dbaniem o ogród, wyborem nieruchomości oraz technologiami budowlanymi. Ich celem jest wspieranie czytelników w kreowaniu harmonijnego i funkcjonalnego otoczenia domowego oraz inspirowanie do tworzenia przytulnych przestrzeni i pięknych ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pomiar powierzchni w budynkach istniejących
tynk
listwa wibracyjna

Jesteś zainteresowany reklamą?