oliwood.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Profesjonalne czujniki dymu do domu
Dom

Profesjonalne czujniki dymu do domu

Bezpieczeństwo wszystkich domowników jest na pierwszym miejscu. Dlatego każdy z nas stara się zabezpieczać swój dom jak tylko może. W domu może się zdarzyć wiele różnych awarii i wypadków, nie zawsze mamy na nie wpływ. Wiele problemów wiąże się z instalacjami w domu, w tym z instalacją grzewczą.

Niebezpieczny dym

Wadliwe instalacje w domu mogą spowodować wiele szkód i są bardzo niebezpieczne. Dlatego trzeba stale monitorować ich stan i wymieniać je jeśli są już stare lub uszkodzone. Instalacje elektryczne w ścianach mogą się zapalić jeśli są uszkodzone, znakiem rozpoznawczym takiej awarii będzie na pewno dym. Jeśli jednak dym pojawi się w pomieszczeniu mało używanym, wtedy bezpieczeństwo wszystkich domowników może być zagrożone.

Jak zabezpieczyć swój dom?

Aby uniknąć ryzyka pożaru, którego sygnałem będzie unoszący się w pomieszczeniu dym, koniecznie trzeba zainstalować czujnik dymu. Czujniki dymu można zainstalować w różnych pomieszczeniach w domu, także w piwnicy czy na strychu. To doskonałe zabezpieczenie przed niebezpiecznym dymem, który jest sygnałem tego, że doszło do spięcia instalacji elektrycznej. Dym jest nie tylko sygnałem na to, że dzieje się coś złego w ścianach czy w innych miejscach jest też niebezpieczny dla zdrowia. Dym uniemożliwia normalne oddychanie, powoduje kaszel, duszności, może też prowadzić do omdlenia. Dymem można się poważnie zatruć, można też od niego umrzeć. Jak więc widać jest bardzo niebezpieczny i dlatego tak ważne jest zamontowanie w domu czujnika dymu.

Czujnik w piwnicy

Wielu właścicieli domów ma w piwnicach kotły grzewcze na opał stały. Mimo, że współczesne kotły są bardzo nowoczesne to jednak zawsze istnieje ryzyko, że komin się zatka i dym zamiast uciekać na zewnątrz będzie wpadał do środka piwnicy. A to już jest bardzo niebezpieczna sytuacja, której należy zapobiegać. Oczywiście bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie komina, to pozwoli ograniczyć takie niebezpieczne sytuacje. Jednak bardzo ważne jest także i to, by w piwnicy zamontować czujnik dymu, który powiadomi nas gdy sytuacja stanie się groźna i w pomieszczeniu pojawi się dym.

Różne rodzaje czujników dymu

Wybierając czujnik dymu do swojego domu, warto przyjrzeć się różnym modelom tego małego urządzenia. Generalnie możemy wyróżnić trzy typy tych urządzeń, czujniki fotooptyczne, jonizacyjne oraz termooptyczne. Czujniki fotooptyczne są bardzo dokładne i czułe, bardzo szybko wyczuwają dym. Czujniki termooptyczne uruchamiają się nie tylko gdy pojawi się dym ale też gdy temperatura w pomieszczeniu niebezpiecznie wzrośnie. Można się zdecydować na czujnik na baterie albo taki, który podłącza się do prądu. Obie formy czujników mają swoje zalety.

Każdy powinien mieć w domu podłączony czujnik dymu, bo może on uratować nie tylko zdrowie ale też i życie. Dzięki niemu można szybko opuścić dom i uratować swój dobytek a także zapobiec pożarowi domu czy mieszkania. Czujniki dymu nie kosztują dużo, tym bardziej opłaca się je kupić i zainstalować w swoich domach czy mieszkaniach. Dzięki nim można spać spokojnie.