oliwood.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Małe mieszkanie w stylu skandynawskim. Jak je zaprojektować?
Budownictwo

Małe mieszkanie w stylu skandynawskim. Jak je zaprojektować?

Styl skandynawski od kilku sezonów nie wychodzi z mody. Jest popularny zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski, czyli jaki?

Styl skandynawski we wnętrzu wyróżnia się naturalnymi kolorami i materiałami. Biel, szarość, beże – to kolory, na których bazuje. Tego rodzaju barwy świetnie łączą się z naturalnym materiałem, jakim jest drewno. Dobrze komponują się też ze szkłem. Możliwości aranżacji jest więc naprawdę dużo.

Prostota i funkcjonalizm – tego w stylu skandynawskim nie może zabraknąć. Nie znajdziemy tu wyszukanych ozdób, aczkolwiek tego rodzaju styl może mieć wiele odmian. W tej bardziej eleganckiej występują elementy złote czy srebrne. Natomiast folkowa odmiana ma wiele plecionych dywaników czy ozdób wykonanych własnoręcznie. Coraz częściej w stylu skandynawskim pojawia się także intensywny kolor, np. w postaci jednej ściany ciemniejszej, która wyróżnia się we wnętrzu. Przy takim projekcie reszta elementów powinna być w jaśniejszych kolorach.

Projektowanie salonu

Małe mieszkanie w stylu skandynawskim ma wiele zalet. Przede wszystkim jasne kolory powiększą pomieszczenia, a naturalne materiały dobrze wpiszą się we wnętrze.

Salon w stylu skandynawskim nie może z pewnością obejść się bez kanapy. Najlepiej postawić na stonowane kolory, np. szarości. W małym mieszkaniu dobrze, gdy kanapa będzie posiadać funkcję spania. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu. Ważny jest także stół – najlepiej wykonany z naturalnych materiałów, czyli drewna. W tym przypadku również warto postawić na mebel rozkładany.

W małym mieszkaniu sprawdzą się meble funkcjonalne. Dobrym rozwiązaniem jest pufa, która pełni dwie funkcje – dodatkowego miejsca do siedzenia i przechowywania.

Zobacz także: Jak dopasować modne tapety do salonu?

Jak zaprojektować kuchnię i łazienkę?

W kuchni w stylu skandynawskim również sprawdzą się jasne kolory. Warto postawić na białe szafki, które możemy zestawić z drewnianymi blatami i podłogą. Tak zaprojektowana kuchnia powinna być funkcjonalna i wygodna. Minimalizm jest jak najbardziej wskazany. Lepiej unikać jaskrawych, agresywnych barw. Na kolor można postawić ewentualnie w dodatkach. Tak zaprojektowana kuchnia będzie miłym miejscem do spożywania posiłków i spędzania czasu z rodziną.

Kolejnym pomieszczeniem w mieszkaniu jest łazienka. Świetnie sprawdzą się połączenia kafelków w jasnych kolorach np. z drewnianymi szafkami. Trzeba pamiętać, że łazienka w takim stylu powinna być jasna. Dobrym pomysłem mogą być szafki z połyskującymi frontami oraz lustra, które optycznie powiększą pomieszczenie. Wbrew pozorom styl skandynawski wcale nie jest chłodny. O ociepleniu wnętrza decydują dodatki z naturalnych materiałów – drewna, wikliny czy materiały, np. len.

Styl skandynawski w małym mieszkaniu

Małe mieszkanie w stylu skandynawskim powinno wyróżniać się prostotą, funkcjonalizmem i wygodą. Taki projekt nie należy do najbardziej skomplikowanych. Można go też wykonać nawet wtedy, gdy nie dysponuje się dużym budżetem. Ten argument często decyduje o wyborze skandynawskiego wystroju mieszkania.

Zobacz także: Konsola na korytarz – jak wybrać mebel idealny?