Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Skrobanie ściany a malowanie jej nową farbą

Wnętrza Data publikacji - 8 grudnia 2020 Autor - Redakcja oliwood.pl
Skrobanie ściany a malowanie jej nową farbą


Co prawda dziś dostępne na rynku farby do malowania ścian można bez problemu nanosić na wcześniejsze powłoki, ale w niektórych przypadkach wskazane jest skrobanie ścian. Jak zatem prawidłowo usunąć starą farbę ze ściany?

Dlaczego skrobanie ściany jest wskazane?

Decydując się na odświeżenie ścian i pokrycie ich nową farbą, warto zawsze rozważyć to, czy skrobanie jest konieczne. Jest to zależne od kilku istotnych czynników. Zazwyczaj bywa tak, że gdy ściana się łuszczy, wówczas trzeba przed nałożeniem nowej farby zeskrobać odpadającą warstwę.

Czasem także bywa tak, że niektóre farby dostępne na rynku nie nadają się do tego, aby nanosić je na wcześniejszą warstwę.

Kiedy usunąć starą farbę do ściany

Posiadając odrobinę wiedzy i umiejętności usunięcie starej farby ze ściany nie jest zbyt trudnym zadaniem. Na początku należy się dokładnie przyjrzeć dotychczasowej farbie i jeśli się łuszczy, to trzeba ją koniecznie usunąć. Czynność tę można bardzo szybko i sprawnie wykonać przy użyciu szpachelki. Łuszczącą się na ścianie farbę można usunąć tylko miejscowo, a więc tylko w tych miejscach, w których odchodzi od ściany. Po usunięciu łuszczącej się powierzchni należy na ścianę nałożyć masę szpachlową, a po wyschnięciu przetrzeć ją drobnoziarnistym papierem ściernym.

Skrobanie ściany jest także wskazane wówczas, gdy powłoka jest połyskująca, bowiem wówczas istnieje duże ryzyko, że nowa farba nie będzie się odpowiednio trzymać na ścianie. Wówczas to skrobanie należy wykonać przy pomocy papieru ściernego. Dzięki temu powierzchnia ściany zyska znacznie lepszą przyczepność.

Skrobanie jest również konieczne, gdy ściana była wcześniej pomalowana farbą klejową, która to w trakcie malowania lubi nawijać się na wałek czy też pędzel. Przed malowaniem warto też oczyścić ścianę, gdy wcześniej była ona pomalowana błyszczącą farbą olejną.

Zobacz także: Jak dopasować modne tapety do salonu?

Skrobanie ściany na mokro

Dziś wielu malarzy decyduje się na usuwanie starej farby ze ściany na mokro. Metoda ta pozwala w pełni skutecznie na odpowiednie rozmiękczenie dotychczasowej farby znajdującej się na ścianie. Czynność tę należy zawsze wykonać przy użyciu szpachelki. Do tego celu warto użyć ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła. Roztwór ten należy nanieść na wybraną ścianę przy pomocy pędzla. Gdy powłoka stanie się miękka, można z powodzeniem rozpocząć skrobanie.

Niektóre farby są bardzo oporne i w celu oczyszczenia ściany trzeba koniecznie posłużyć się specjalnymi środkami chemicznymi. Do tego celu służy niezawodnie specjalny zmywacz do farb, który jest powszechnie dostępny w wielu sklepach z akcesoriami malarskimi. Preparat ten występuje najczęściej w formie żelu. Aby dobrze wyczyścić ścianę ze starej farby, wystarczy na ścianę nanieść powłokę zmywacza, a następnie poczekać aż lekko napęcznieje i zdrapać zalegającą farbę.

Warto pamiętać o tym, aby z poszczególnymi środkami chemicznymi postępować bardzo ostrożnie, bowiem większość z nich wydziela zapachy, które działają bardzo drażniąco na drogi oddechowe. Warto zatem sięgnąć po maseczkę ochronną oraz okulary.

Usuwając farbę na mokro trzeba zawsze uważać aby nie uszkodzić tynku. Warto też dobrze zabezpieczyć podłogę folią, bowiem wówczas sprzątanie po zakończeniu prac jest o wiele łatwiejsze.

Zobacz także: Malowanie poddasza – jak zrobić to dobrze?

projektowanie wnętrz

Redakcja oliwood.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją podchodzi do tematów związanych z budownictwem, aranżacją wnętrz, nieruchomościami, ogrodem oraz lifestylem. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, upraszczając złożone zagadnienia, aby każdy mógł z łatwością wprowadzić je w życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?